3. Koupit kolo je tak snadné

Jedním z důležitých atributů profiamatérství je, že Vás napadají docela dobré nápady – docela pozdě. Byla už půlka května, kdy jsem si začal hrát s myšlenkou, že z „obyčejného“ závodu můžu zkusit udělat něco víc. Příběh.

Je nasnadě, že hlavní věcí, kterou potřebujete na cyklistický závod je.. kolo. Výhoda Mistrovství světa skládaček spočívá v jeho propozicích, v nichž je jasně určeno o jaký bicykl musí jít, čímž odpadá klasické zvažování alternativ, značek, výbav a podobně. Je potřeba ovšem zodpovědět otázky jiné. Jsou jimi především: Je vůbec u nás takové kolo k dostání? Co s ním po závodě? Od pana Bláhy ve Veloramě se dozvídám, že kola Brompton se do Čech dodávají každého cca 20. dne v měsíci, přičemž uzávěrka objednávek je vždy měsíc předem. Tedy přesně před dvěma dny. Nejbližší termín pro dodávku individuálně specifikovaného kola je zhruba 20. července. Plus mínus několik dní. To fungovat nebude.

Chvíle pro plán B
Co kdybych si to kolo od někoho půjčil?
Jediná věta a scénář se začal v hlavě odvíjet prakticky sám od sebe. Vždyť Ledecká taky jela na „půjčených“ lyžích. A kolo si přece nemusím půjčit přímo od konkrétního člověka. Stačí, když ho budu mít potom komu vrátit. K nápadu na crowdfundingovou kampaň odsud už zbýval jen krůček. Kdo mě trochu zná, ten ví, že do komunitních serverů jsem docela blázen a příspěvky na nejrůznější kampaně si doma obhajuji častěji, než je dost možná zdrávo. Šanci zažít nesmírně zajímavé odvětví kreativní tvorby, sdílené ekonomiky a komunitního ducha také z druhé strany, z pohledu autora se teď už nedalo odolat.

Tak teda jo
Ale je to všechno hrozivě natěsno: závodí se 28. července, kampaně na Hithitu jsou buď na 30 nebo 45 dní. Pětačtyřicet nepřipadá v úvahu a zbývá měsíční. Ideálně aspoň o dva týdny dříve, a jsme v půlce června. Na schválení nejméně týden a neúprosná logika říká, že na přípravu nezbydou déle než dva, možná tři týdny. Ale ne dva týdny celodenní tvorby ve stínu lípy. To by byla veliká mýlka. Tu hodinka po práci, tady dvě dříve než se probudí děti. Výzva. Jo a k tomu nezapomeň přidat trénink, jinak tam jezdit nemusíš. Taky výzva. A další: Kratší kampaň = větší riziko, že se včas nestihne, co je třeba. Oslovit dostatek lidí, rozehrát příběh, připravit strukturu projektu, aby nezůstalo jenom u jeho spuštění. Bude to opravdu mazec a nejspíš se nestihne rozjet plnou parou vpřed hned od startu. Stojí ti to vůbec za to? Tyto řádky jsou důkazem, že ano. Výsledek je značně nejistý, v rovnici zbývá ještě mnoho neznámých a proměnných, jenže: Jak je to s tím rčením o víře..?

(Srpnový dovětek: celá tahle doména původně propagovala odkaz na Hithitovou kampaň. Bez něj některé věci nemusí být zřejmé a chcete-li se o ní, nebo crowdfundingu obecně dovědět víc, najdete ji v archivu zde: https://www.hithit.com/cs/project/4981/pujcte-mi-vase-kolo-na-mistrovstvi-sveta-skladacek-v-anglii )